O mnie

Działalność społeczno-polityczna

Aktywność społeczną rozpoczęłam w 1993, pracując w Telefonie Zaufania dla Kobiet, założonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

W 1997 r. wstąpiłam do Federacji Młodych Unii Pracy (FMUP), a w 2001 r. do Unii Pracy. Od 2000 r. byłam wiceprzewodniczącą FMUP – odpowiadając początkowo za kontakty z mediami, a później za sprawy międzynarodowe.

Uczestniczyłam w protestach antywojennych przeciw wojnie w Jugosławii, Iraku, Afganistanie. Byłam jedną z koordynatorek (z ramienia FMUP) marszu alterglobalistycznego w 2004 r. w Warszawie.

W latach 2001-2006 reprezentowałam FMUP w ECOSY (European Community Organization of Socialist Youth), organizacji młodzieżowej Partii Europejskich Socjalistów. Przez blisko 2 lata kierowałam Grupą Feministyczną ECOSY. Reprezentowałam też Unię Pracy w „Coordinating Team” Partii Europejskich Socjalistów. Byłam również delegatką na kongres PES.

W 2005 r. byłam wśród założycieli organizacji „Młodzi Socjaliści”. Od 2006 r. do listopada 2014 r. pozostawałam bezpartyjna. W latach 2015-2017 byłam współprzewodniczącą partii Twój Ruch.

W październiku 2015 r. stanęłam na czele Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni.

Od lutego 2016 r. stoję na czele Inicjatywy Polskiej – najpierw stowarzyszenia, od 2019 r. partii, zrzeszającej samorządowców, działaczy oraz aktywistów o poglądach postępowych i proeuropejskich z całej Polski. W 2019 roku Inicjatywa Polska weszła w skład Koalicji Obywatelskiej.

W 2016 znalazłam się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma „Foreign Policy”, czyli 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. W ten sposób docenione zostało moje zaangażowanie w Czarne Protesty na rzecz praw kobiet.

W wyborach parlamentarnych 2019 startowałam do Sejmu z list KO, z 1. miejsca w okręgu gdyńsko-słupskim (OW 26). Otrzymałam mandat poselski, zdobywając blisko 89 tys. głosów. W Sejmie zajmuję się sprawami edukacji (jestem wiceprzewodniczącą podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego) czy praw kobiet, działam również aktywnie na rzecz mojego okręgu.

Pełna lista komisji, podkomisji, zespołów parlamentarnych, stałych delegacji i grup bilateralnych, do których przynależę

Życie prywatne

Od 12. roku życia przez 8 lat występowałam w programie „5-10-15”, prowadząc między innymi „Szortpress”.

Z wykształcenia jestem informatyczką, ukończyłam też studia z zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.

Sprawowałam funkcję Kanclerza Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Biegle władam językiem angielskim, zaś komunikatywnie francuskim i rosyjskim.

Wspólnie z partnerem wychowujemy dwójkę dzieci – Kubę i Zosię.

W wolnych chwilach sporo czytam i to różnorodnie – od skandynawskich kryminałów, poprzez literaturę iberoamerykańską (uwielbiam Marqueza), historię współczesną, reportaże społeczno-polityczne i powieść zaangażowaną, po polskich prozaików i prozaiczki, ze szczególną sympatią do Sylwii Chutnik i Joanny Bator.

Biegam, pływam, jeżdżę na nartach, łyżwach, chodzę po górach, kiedyś żeglowałam.

Zawodowo interesuję się problematyką edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. W mądrym, powszechnym kształceniu widzę przyszłość dla kraju i obywatelek/obywateli. Z podziwem obserwuję rozwój MOOC (Massive Open Online Courses) – to przyszłość kształcenia ustawicznego.

Strony www:

Kontakt: